Strona główna » Poradnik klienta

Poradnik klienta

Najczęściej zadawane pytania:
UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE

1. Jakie czynniki wpływają na wysokość składki za ubezpieczenie OC?
O wysokości składki za ubezpieczenie OC decyduje wiele czynników m.in. liczba szkód, wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, moc silnika, a nawet wykonywany zawód.
 

2. Na jaki okres jest podpisywana umowa OC?
Umowę OC zawiera się na rok. Po upłynięciu wspomnianego okresu przedłuża się ona automatycznie. Jednak i w tym aspekcie uwzględnia się dwa wyjątki: pierwszy w sytuacji zakupu pojazdu z ważnym OC (wówczas nowy posiadacz musi sam pamiętać o wygasającej polisie i jej przedłużeniu). Drugi przypadek ma miejsce w razie nieopłacenia składki.

 

3. Co może zrobić z ubezpieczeniem OC osoba, która nabyła samochód?
Z uwagi na to, że polisa jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela, kupujący może korzystać z OC sprzedającego aż do końca trwania umowy. Należy jednak zaznaczyć, że Ubezpieczyciel ma prawo rekalkulacji składki (przeliczenia składki na nowego właściciele), co może wiązać się z dodatkową opłatą. Wówczas nabywca pojazdu ma możliwość wypowiedzenia polisy OC i zawarcia nowej jeszcze tego samego dnia.

 

4. W jaki sposób należy wypowiedzieć polisę ubezpieczenia OC?
Wszelkie formalności związane z wypowiedzeniem polisy OC u poprzedniego Ubezpieczyciela załatwimy za Państwa. Niemniej jednak, w zakładce „pliki do pobrania” można odnaleźć gotowe wzory formularzy do odstąpienia od ubezpieczenia OC .

 

5. Czy nabywca pojazdu musi uregulować płatności za polisę rozłożoną na raty, jeśli zdecydował się na korzystanie z ubezpieczenia sprzedającego aż do czasu wygaśnięcia umowy?
Tak. W nakreślonych okolicznościach, nowy właściciel powinien zapłacić nieuregulowane raty ubezpieczenia poprzedniego właściciela.

 

6. Jak zweryfikować, czy pojazd posiada ważne OC?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie ważności OC jest skorzystanie z formularza na stronie internetowej UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Wystarczy uzupełnić wymagane dane i kliknąć „sprawdź”. Może się jednak zdarzyć, że pojazd nie zostanie znaleziony po numerze rejestracyjnym z uwagi na to, że nie jest jeszcze przerejestrowany na nowego właściciela. Wówczas warto spróbować wyszukać pojazd po numerze VIN.

 

7. Jak postępować w przypadku zezłomowania pojazdu?
Jeżeli dokonałeś kasacji pojazdu powinieneś przedstawić w Towarzystwie Ubezpieczeń zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu wydane przez Urząd Komunikacji i zaświadczenie o kasacji pojazdu. W takiej sytuacji będziesz zobowiązany do dokonania płatności składki za okres do dnia wyrejestrowania pojazdu.


 

ŻYCIE I ZDROWIE

8. Czym jest ubezpieczenie NNW?
Ubezpieczenie NNW zapewni świadczenie w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Przez pojęcie „nieszczęśliwy wypadek” należy natomiast rozumieć nagłe zdarzenie, którego przyczyna jest zewnętrza. Może ono mieć miejsce m.in. w pracy, w domu, podczas wyjazdu.
 

9. Co wpływa na wysokość składki polisy na życie?
Wysokość składki polisy na życie uzależniona jest od wielu czynników m.in. od wieku ubezpieczonego, sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony.
 

MAJĄTEK

10. Czy można ubezpieczyć dom podczas trwania prac remontowych?
Tak. Dom można ubezpieczyć nawet podczas trwania prac remontowych, ponieważ w przypadku remontów zwiększa się ryzyko wystąpienia awarii instalacji wodociągowej, elektrycznej itd., co generuje dodatkowe koszty.
 

11. Jak ubezpieczyć dom z drewna?
Kupując polisę, wystarczy określić rodzaj konstrukcji (w tym pokrycie dachu). Polisa dla nieruchomości drewnianych jest droższa niż murowanych.
 

12. Co to cesja na bank?
To inaczej przepisanie praw do odszkodowania z polisy mieszkaniowej na bank. W razie szkody całkowitej lokator nie spłaca reszty zadłużenia, bo robi to za niego ubezpieczyciel na rzecz banku.


Przejdź do strony głównej

Oferujemy ubezpieczenia od firm:

Compensa ErgoHestia Generali HDI InterRisk Link4 MTU Proama PZU TUZ Uniqa Warta Wiener
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu